Jak vybrat kojeneckou lahev?

Když přestáváte kojit nebo kojit nemůžete a začínáte krmit miminko z láhve, je třeba si pořídit dostatek vybavení ke krmení kojeneckým mlékem. Zvolit si můžete z různých materiálů i tvarů.

Lahvičky budou dítě doprovázet po celou dobu dětství, proto je dobré vybrat správně

Typy lahví

Kojenecké láhve už nejsou jen v klasickém léty ověřeném tvaru, výběr se rozšiřuje podle potřeb miminek i maminek.

  • Antikolikové lahve – jsou uzavřené speciálním mechanismem, který zabraňuje tvorbě přebytečného vzduchu uvnitř lahvičky. Miminko díky tomu nepolyká nadměrné množství vzduchu a nebude ho bolet bříško.
  • Lahve se širokým hrdlem – jsou nižší než klasické láhve, a tak nehrozí snadné převrhnutí, přitom je zachován objem. Díky širokému hrdlu se navíc snadněji sype kojenecká výživa v prášku.
  • Lahve pro kojené děti – lahvičky vhodné pro novorozence a děti, které jsou převážně kojené. Tyto lahvičky usnadní přechod od prsa k lahvičce. Díky speciálnímu tvaru savičky může miminko sát stále stejným způsobem jako od maminky. Díky tomu není narušeno kojení a miminku se bude lépe přecházet na lahvičku.
  • Kojenecké lahve se zúženým hrdlem mohou být pak jednodušší na uchopení malou rukou a miminko se tak může začít učit pít z láhve zcela bez pomoci.

Důležitým parametrem je také objem lahvičky. Novorozencům bude stačit lahvička s objemem do 120 ml, po 4. měsíci života je vhodná lahvička s objemem kolem 250 ml a po půl roce už lahvička o objemu 330 ml.

Materiál

Lahvička by měla být vyrobená z materiálu šetrného k dětskému organismu, bez zdraví škodlivých látek.

  • Skleněné kojenecké lahve – bezpečný materiál, neuvolňuje žádné škodlivé látky a pyšní se velmi dlouhou životností. Mezi jeho největší minus patří vysoká hmotnost a náchylnost k rozbití, pokud dítěti vypadne z ručky. To však pomohou vyřešit držadla nebo ouška. Navíc zůstanou stále čiré a nezabarví se od tekutin, které do nich naléváte.
  • Plastové lahve – nejlevnější a nejlehčí materiál. Při výběru plastové lahvičky dbejte na její složení, neměla by obsahovat látku BFA, která je zdraví škodlivá. Lahve z plastu se také velmi rychle opotřebují a jejich životnost je relativně krátká, časem se totiž zabarví od mléka, čaje nebo ovocné šťávy.
  • Silikonové lahve – nejčastěji používaný materiál a také nejvíce rozšířený. Velmi příjemný, připomínající lidskou kůži. Vyšší cena je vyvážena dlouhou životností a odolností. Navíc neobsahuje zdraví škodlivé látky.
  • Nerezové lahve – prakticky nerozbitné s dlouhou životností a bez škodlivých látek. Navíc dokáží udržet po krátkou dobu i teplotu nápoje. Nevýhodou je pouze vyšší cena.

Skleněné kojenecké lahve

Pro správnou sterilizaci jsou vhodnější láhve skleněné a plastové bez barevných obrázků.

Jak vyčistit kojeneckou lahev?

Imunita miminek není po narození plně vyvinutá, a proto jsou miminka velmi citlivá na mikrobiální nákazu - pro novorozence to platí dvojnásobně. Důležitým okamžikem v péči o zdraví kojence je tedy důsledná sterilizace všech potřeb pro krmení z kojenecké láhve, kterou se ničí škodlivé bakterie. Po každém krmení opláchněte všechny části lahvičky i další použité příslušenství horkou vodou. Lahvičky vždy pečlivě vypucujte pomocí kartáče a opláchněte. Zkontrolujte savičku, její otvor a těsnění na láhev. Sterilizujte varem (3–5 minut) nebo použijte přímo sterilizátor. Nádobí, které je vysterilizováno, nechte uschnout a uchovávejte na čisté podložce či odkapávači a mějte ho přikryté vyvařenou a vyžehlenou utěrkou. Před dalším krmením si omyjte ruce, čistých saviček se snažte při nasazování nedotýkat.

Kojeneckou lahev i veškeré příslušenství je potřeba po každém krmení důkladně umýt a až poté sterilizovat

Příslušenství

Savičky

Savičky nebo také dudlíky slouží jako náhrada prsní bradavky. Pro novorozence jsou nejvhodnější dudlíky s pomalým průtokem, u starších dětí, které si již na krmení z lahvičky zvykly, lze zvolit dudlík s rychlejším průtokem. Pravidelně se ujišťujte, zda zvolený dudlík v maximální možné míře odpovídá potřebám vašeho dítěte, jeho růstu a rozvoji.

Savičky se vyrábějí buď z gumového latexu, nebo ze silikonu. Silikonové savičky vydrží o něco déle (guma totiž po čase změkne), ovšem nejsou vhodné pro starší děti s vyvíjejícími se zoubky, mohly by savičku poškodit. Je na místě si uvědomit, že dudlíky nejsou věčné a jejich vlastnosti se mohou s časem zhoršovat. Co se týče tvaru, existují na trhu savičky kulaté a plošší, anatomicky tvarované. Přestože kulatá savička může na první pohled více připomínat prs, kupujte vždy raději savičky se speciálním tvarem. Jsou totiž navrženy tak, aby napomáhaly správnému vývoji čelisti a patra a napodobují chování dásní při kojení. Výběr správné velikosti a průtoku savičky je velmi důležitý. Jednotlivé typy saviček jsou odstupňovány podle stáří dítěte i podle síly průtoku (velikosti/počtu dírek v savičce). Slabý průtok je vhodný na řídké tekutiny (čaj), střední na mléko a silný na kaši. Jestliže se miminko během krmení z kojenecké lahve zalyká nebo vykašlává mléko, průtok použitého dudlíku je příliš rychlý, jestliže naopak během krmení s lahvičkou zápasí a má potíže s rovnoměrným sáním mléka, znamená to, že průtok dudlíku je příliš pomalý. Tekutina by neměla z lahvičky při otočení téci, ale jen pomalu odkapávat, aby byl uspokojen sací reflex dítěte.

Tip

Správnou rychlost průtoku můžete ověřit rychlým testem: otočte láhev dnem vzhůru a sledujte, jak rychle z ní tekutina kape. Měla by odkapávat pomalu, nikoliv příliš rychle nebo dokonce téct pramínkem.

Savičky a dudlíky vybírejte v jejich vlastní kategorii. Dudlíky a savičky

Pokud nedodržíte správnou velikost, miminko si zvykne na to, že se mu z láhve saje lépe a nebude se chtít k prsu vrátit. Nepřecházejte proto na další typ savičky s větším průtokem příliš brzy.

Ohřívače

Usnadní práci při ohřevu mléka nebo jakéhokoliv dětského příkrmu. Na rozdíl od mikrovlnné trouby ohřeje pokrm rovnoměrně a také rychleji. Celý proces je maximálně bezpečný a díky termostatu i uživatelsky pohodlnější. Takto šetrné ohřívání navíc pomáhá zachovat živiny a vitamíny obsažené v mléce či příkrmu. Zařízení nejčastěji funguje na principu vodní lázně nebo páry. Láhev s mlékem se vloží do nádoby s vodou, která cirkulováním zajistí rovnoměrné prohřátí.

Ohřívače kojeneckých lahví

Sterilizátory

Sterilizace kojeneckých lahví, saviček, dudlíků a jiných kojeneckých pomůcek probíhá pouze za použití vody. Takovýto proces je velmi efektivní a bez použití chemie. Některé modely jsou určeny pro použití v mikrovlnné troubě, jiné pro přímé zapojení do sítě. V obou případech se po zapnutí sterilizátoru začne vypařovat voda a horká pára dezinfikuje uložené předměty.

Sterilizátory kojeneckých lahví

Pokud se chcete dozvědět víc o ohřívačích a sterilizátorech kojeneckých lahví, navštivte také našeho rádce Jak vybrat sterilizátor nebo ohřívač.